Studenci z Koła Naukowego krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej Solar Boat pracują nad budową autonomicznej łodzi, wyposażonej w panele PV, której zadaniem będzie mapowanie dna obszarów wodnych oraz zbieranie i badanie próbek wody w rzekach i akwenach. To już kolejny projekt krakowskich studentów działający w oparciu o odnawialne źródła energii.

Jak informuje AGH, konstruowana przez studentów niewielka, 15-kilogramowa łódź będzie mieć wymiary 50×80 cm i będzie w pełni autonomiczna. Dzięki zastosowaniu czujników oraz zaawansowanych systemów sterowania opartych na kamerach i nawigacji GPS, bezzałogowa łódź będzie w stanie bez pomocy operatora pokonać zaplanowaną trasę. Łódź będzie wyposażona w panele fotowoltaiczne, akumulatory litowo-jonowe oraz niewielkich rozmiarów dron, który dzięki zamontowanym kamerom, po wystartowaniu z pokładu łodzi, będzie wspomagał pracę łódki. Aby uniknąć kolizji z innymi obiektami, mechanizm sterowania wykorzystywać będzie systemy wizyjne oraz czujniki ultradźwiękowe.

Głównymi zadaniami łodzi będzie mapowanie dna akwenów wodnych oraz pobieranie próbek wody. AGH Solar Boat planuje przetestować możliwości łodzi już w czerwcu podczas zawodów RoboBoat 2020 w Stanach Zjednoczonych. W ramach rywalizacji jednostka będzie musiała między innymi przepłynąć wyznaczony kanał, zidentyfikować sygnał akustyczny, wyszukać obiekt na wodzie czy przenieść go na określoną platformę. Podczas zawodów maszyna przejdzie również testy prędkościowe. Wszystkie konkurencje będą odbywać się bez ingerencji człowieka.

Studenci AGH mają już całkiem bogate portfolio ekologicznych projektów. Zespół Solar Boat w 2017 skonstruował „Baśkę”, załogową łódź solarną, która zajęła czołowe pozycje w konkursach łodzi PV  m.in. w Monako czy Holandii. Z kolei członkowie koła naukowego AGH Solar Plane pracują nad koncepcją bezzałogowego samolotu napędzanego energią słoneczną, który będzie w stanie przelecieć z jednego krańca Polski na drugi – nieprzerwanie w dzień i w nocy. Również na AGH powstały dwa elektryczne bolidy – „Stanisław” i „Lem”, startujące w wyścigach Formuły Student.

Polskie Stowarzyszenie Fotowoltaiki

źródło: agh.edu.pl