Posiedzenie Komisji Klimatu i Środowiska oraz Gospodarki Narodowej i Innowacyjności, które odbyło się 1 lutego w Senacie RP, zostało poświęcone przyszłości i rozwojowi energetyki odnawialnej w Polsce. Jego uczestnicy podnosili, że tempo transformacji energetycznej było dotychczas niewystarczające. Wskazywali na konieczność likwidacji barier legislacyjnych i administracyjnych, aby przyspieszyć ten proces. Wskazywali na potrzebę przeprowadzania konsultacji, za wstęp do których uznali to spotkanie na forum obu komisji.
„Myślę, że to dobry zwyczaj, który tym posiedzeniem zapoczątkowujemy, aby – zanim powstanie nowe prawo – oswajać zagadnienia, budzące obawy czy kontrowersje, często z powodu niewiedzy” – powiedziała marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska.
„Energetyka odnawialna to kwestia cywilizacyjna, ważny element ochrony klimatu i tworzenia perspektyw zrównoważonego rozwoju, opartego na taniej i czystej energii” – powiedział przewodniczący Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności senator Waldemar Pawlak. Podkreślił, że pilną potrzebą jest likwidacja barier regulacyjnych.
Reprezentująca Polskie Stowarzyszenie Fotowoltaiki Irena Gajewska, wiceprezeska Zarządu PSF, zaapelowała o zaprzestanie praktyk ograniczenia generacji energii z OZE poprzez odgórne wyłączanie instalacji wytwórczych: „Problem dotyczy zarówno instalacji prosumenckich, jak i przemysłowych. Instalacje OZE zostały przyłączone do systemu ogromnym nakładem środków prywatnych oraz publicznych. Sztuczne ograniczanie produkcji to mówiąc wprost marnotrawstwo tak energii, jak i pieniędzy”.
Wiceprezeska PSF zwróciła także uwagę, że coraz powszechniej stosowana technologia magazynowania energii pozwala ograniczać ten problem, jednak wymaga to znacznego upowszechnienia tej technologii oraz wiąże się z dodatkowymi inwestycjami. A te wymagają dodatkowych środków. Ograniczanie produkcji instalacji OZE powoduje obniżanie rentowności projektów, a co za tym idzie w znacznym stopniu uszczupla budżety inwestycyjne wytwórców.