Rozwój agrowoltaiki to więcej niż nowa ścieżka dla sektora słonecznego. To możliwość integracji produkcji czystej energii z produkcją żywności. To droga do zrównoważonej i konkurencyjnej gospodarki. Dołącz do nas, by wspólnie budować przyszłość naszej branży
Przewodniczący grupy roboczej ds. Agrowoltaiki
Zidentyfikowanie największych barier i promocja łączenia fotowoltaiki z rolnictwem – to główne cele nowo powstałej w ramach PSF Grupy ds. Agro-PV.
Polska to obecnie czwarty pod względem przyrostu nowych mocy PV rynek w Europie. Rok 2020 skończyliśmy z niemal 4 GW zainstalowanymi w fotowoltaice – to więcej niż zakładały wszelkie prognozy. Jednak przed nami spowolnienie tej dynamiki, związane z brakiem pozwoleń na przyłączenia do sieci. A powstawanie nowych mocy z PV, szczególnie tych przyłączanych do sieci wysokich napięć, wzmocni system elektroenergetyczny podczas upałów i pozwoli obniżyć ceny energii.
„Rozwiązaniem braku miejsca na nowe farmy może być rozwój instalacji Agro-PV, czyli paneli fotowoltaicznych budowanych na terenach uprawnych – mówi Ewa Magiera, prezes PSF. – Na świecie kierunek ten zyskuje coraz większą popularność, bo łączy możliwość produkcji czystej energii i daje wymierne korzyści rolnikom”.
„Agro-PV to rozwiązanie pozwalające budować gospodarkę odporną na skutki zmiany klimatu. Integracja produkcji czystej energii z uprawą żywności pozwoli rolnictwu stać się bardziej zrównoważonym, konkurencyjnym i niezależnym – podkreśla Roman Karbowy, eskpert PSF ds. Agro-PV. – Dla rolników to sposób na dodatkowe dochody, wspomagające rozwój ich gospodarstw. Dla sektora PV to z kolei pozyskanie nowych terenów pod inwestycje w miejscach dotychczas niedostępnych”.
Nasze cele:
- promocja Agro-PV jako szansy na rozwój zrównoważonego rolnictwa
- promocja Agro-PV jako kierunku prowadzącego do realizacji celów European Green Deal
- identyfikowanie barier w rozwoju Agro-PV
- udział w tworzeniu legislacji pozwalającej na rozwój Agro-PV