Grupa ds. Agrowoltaiki

Rozwój agrowoltaiki to więcej niż nowa ścieżka dla sektora słonecznego. To możliwość integracji produkcji czystej energii z produkcją żywności. To droga do zrównoważonej i konkurencyjnej gospodarki. Dołącz do nas, by wspólnie budować przyszłość naszej branży

Roman Karbowy
Business Development Manager w Scatec, Przewodniczący grupy roboczej ds. Agrofotowoltaiki

Zidentyfikowanie największych barier i promocja łączenia fotowoltaiki z rolnictwem – to główne cele nowo powstałej w ramach PSF Grupy ds. Agro-PV. 

Polska to obecnie czwarty pod względem przyrostu nowych mocy PV rynek w Europie. Rok 2020 skończyliśmy z niemal 4 GW zainstalowanymi w fotowoltaice – to więcej niż zakładały wszelkie prognozy. Jednak przed nami spowolnienie tej dynamiki, związane z brakiem pozwoleń na przyłączenia do sieci. A powstawanie nowych mocy z PV, szczególnie tych przyłączanych do sieci wysokich napięć, wzmocni system elektroenergetyczny podczas upałów i pozwoli obniżyć ceny energii.

Rozwiązaniem braku miejsca na nowe farmy może być rozwój instalacji Agro-PV, czyli paneli fotowoltaicznych budowanych na terenach uprawnych – mówi Ewa Magiera, prezes PSF. – Na świecie kierunek ten zyskuje coraz większą popularność, bo łączy możliwość produkcji czystej energii i daje wymierne korzyści rolnikom”.

Agro-PV to rozwiązanie pozwalające budować gospodarkę odporną na skutki zmiany klimatu. Integracja produkcji czystej energii z uprawą żywności pozwoli rolnictwu stać się bardziej zrównoważonym, konkurencyjnym i niezależnym – podkreśla Roman Karbowy, eskpert PSF ds. Agro-PV. – Dla rolników to sposób na dodatkowe dochody, wspomagające rozwój ich gospodarstw. Dla sektora PV to z kolei pozyskanie nowych terenów pod inwestycje w miejscach dotychczas niedostępnych”.

Nasze cele:

  • promocja Agro-PV jako szansy na rozwój zrównoważonego rolnictwa
  • promocja Agro-PV jako kierunku prowadzącego do realizacji celów European Green Deal
  • identyfikowanie barier w rozwoju Agro-PV
  • udział w tworzeniu legislacji pozwalającej na rozwój Agro-PV  
Grupa

Newsletter Bądź zawsze na bieżąco

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje,
zostaw nam swój email.

Email

Kontakt Masz pytania? napisz lub zadzwoń do nas

IZABELA LAZAR
ilazar@stowarzyszeniepv.pl
+48 503 015 313

00-120 Warszawa, Złota 59 lok. 632 (bud. LUMEN)
e-mail: biuro@stowarzyszeniepv.pl

KRS 0000781325  |  REGON 383070564  |  NIP 9291994664
nr rach. 17 1950 0001 2006 0093 5666 0003