Wymiana doświadczeń w zakresie przygotowania projektów do realizacji to główny cel pracy Grupy ds. Developmentu. W ramach naszych spotkań dążymy do wypracowania katalogu najlepszych praktyk rynkowych, których przestrzeganie zapewni inwestorom możliwość bezproblemowego pozyskania środków na realizację inwestycji i w efekcie większą ilość zielonej energii w systemie. Mając na uwadze dynamiczne zmiany regulacyjne, w tym dotyczące planowania przestrzennego, chcemy utrzymać pozytywny wizerunek fotowoltaiki jako przyjaznego i łatwego w implementacji źródła zielonej energii.
W perspektywie najbliższych miesięcy, za kluczowy obszar działań uznajemy przygotowanie inwestorów oraz samorządów do zmiany procesu planowania przestrzennego dla inwestycji fotowoltaicznych.
Ponadto, w ramach prac grupy poruszamy wiele tematów przydatnych w codziennym rozwoju projektów fotowoltaicznych. Skupiamy się m.in. na wymianie doświadczeń z dostawcami technologii i wykonawcami, aby unikać błędów projektowych lub uzyskać dodatkowe optymalizacje. Szerzej omawiamy, ze wsparciem stowarzyszonych kancelarii, aspekty prawne, takie jak skuteczne zabezpieczenie tytułu prawnego do gruntu, Umowy Deweloperskie i Porozumienia Dobrosąsiedzkie. Na spotkania grupy zapraszamy również instytucje finansowe, z którymi dyskutujemy na temat bankowalności projektów i wymagań w procesach Due Diligence. Poruszamy również inne ważne kwestie, takie jak recycling paneli PV i badania akceptacji społecznej farm fotowoltaicznych oraz agrofotowoltaiki.