
Naszym zadaniem jest trzymanie ręki na pulsie i aktywne uczestnictwo we współtworzeniu optymalnego dla branży otoczenia legislacyjnego. Dołącz do naszego zespołu i wspólnie twórzmy dobry klimat dla sektora słonecznego
Prezes Polskiego Stowarszyszenia Fotowoltaiki
Dobra współpraca z regulatorem rynku pozwala współtworzyć otoczenie prawne sprzyjające rozwojowi sektora energetyki słonecznej. Polskie Stowarzyszenie Fotowoltaiki, aktywnie działające na rzecz integracji branży PV w Polsce, powołało Grupę ds. Regulacji, której zadaniem będzie monitorowanie i udział w bieżących pracach nad regulacjami dotyczącymi sektora OZE oraz analiza barier rozwojowych energetyki słonecznej.
– Transformacja energetyczna Polski nabiera tempa, a wraz z nią rozwój energetyki słonecznej. Żeby utrzymać to tempo rozwoju, branża musi mieć jasność w odniesieniu do przyszłych regulacji związanych z terminami i wolumenami dla nadchodzących aukcji. Naszym zadaniem jest trzymanie ręki na pulsie i aktywne uczestnictwo we współtworzeniu optymalnego dla branży otoczenia legislacyjnego – podkreśla Ewa Magiera, prezes Polskiego Stowarzyszenia Fotowoltaiki. – Zachęcam wszystkie zainteresowane firmy do współpracy na rzecz rozwoju energetyki słonecznej.
Energetyka słoneczna to obecnie najszybciej rozwijająca się „zielona” technologia na świecie. Polska, mimo że jest w czołówce krajów o najszybszym przyroście nowych mocy, wciąż jest daleko w tyle za innymi państwami UE, gdzie moce fotowoltaiczne liczy się w dziesiątkach gigawatów.
Na to, jak duże i stabilne będzie tempo przyrostu nowych mocy, wpływ będą mieć krajowe regulacje. Upraszczanie procesu inwestycyjnego może obfitować w nowe moce, które pozwolą nadrobić zaległości w realizacji celu OZE na 2020. Beneficjentami tego boomu będziemy wszyscy – od inwestorów i firm będących częścią łańcucha dostaw, przez samorządy i lokalne społeczności, po konsumentów, którzy zapłacą mniej za energię elektryczną. Energetyka słoneczna to także ogromny impuls dla gospodarki i szansa dla polskich firm na zajęcie silnej pozycji w europejskim łańcuchu dostaw.
Zadaniem Grupy ds. Regulacji jest identyfikacja barier rozwojowych, płynna współpraca z decydentami i innymi uczestnikami rynku energii, rekomendowanie optymalnych rozwiązań wspierających rozwój branży oraz wymiana informacji pomiędzy uczestnikami rynku.
– Dzisiaj szczególnie potrzebujemy uważnie patrzeć na kluczowe dla gospodarki sektory, zwłaszcza energii odnawialnej – żeby na bieżąco reagować na pojawiające się bariery rozwojowe, utrzymać cykl inwestycyjny i w pełni wykorzystać Polski potencjał dla rozwoju energii ze słońca – mówi Jacek Kosakowski z Centralnej Grupy Energetycznej, Przewodniczący Grupy ds. Regulacji PSF.
